Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe – rozpoznanie i pomoc

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że częste stany lękowe, ataki paniki czy fobie o mniejszym lub większym natężeniu to dość powszechne schorzenia, z którymi boryka się wiele osób. Niezdiagnozowane i nieleczone mogą rozwijać się przez lata, często prowadzić do poważniejszych oraz cięższych chorób.

Jeśli zauważą Państwo u siebie jakiekolwiek objawy charakteryzujące zaburzenia lękowe, warto umówić się na wizytę w gabinecie psychologicznym i zasięgnąć rady specjalisty. Silny, niekontrolowany niepokój, strach i poczucie ciągłego napięcia to stany, które mają wpływ na nasze codzienne zachowanie, myślenie i relacje z innymi ludźmi. W dużym stopniu utrudniają nam pracę czy nawet wykonywanie podstawowych czynności i obowiązków. Rozmowa z psychologiem pomoże spojrzeć na nasze problemy z dystansu, a już kilka pierwszych wizyt może w znaczący sposób poprawić naszą jakość życia.

Rozpoznanie

Zaburzenia lękowe zalicza się do szerszej grupy zaburzeń nerwicowych. Na ich powstanie mogą mieć wpływ czynniki biologiczne oraz specyficzne warunki osobowe ludzi dotkniętych schorzeniem. Jedną z podstaw do podjęcia terapii u specjalisty są stany nawracającego i uporczywego lęku. Zdarza się, że są one skutkiem wzmagającego stres środowiska (praca, trudna sytuacja życiowa), ale mogą nie mieć też żadnych jasno określonych przyczyn. Najczęstsze objawy to duszności, nadmierne pocenie się, przyśpieszona akcja serca, strach przed np. ciężką chorobą. Inną formą zaburzenia są gwałtowne napady paniki, pojawiające się bez oczywistego powodu. W takich sytuacjach często występuje bezdech (strach ściskający gardło), drętwienie kończyn i pocenie się. Osoba doświadczająca napadu ma wrażenie, że spotka ją coś złego lub że zaraz umrze. Ataki paniki są impulsywne i trwają stosunkowo krótko.

Poza gwałtownymi i niekontrolowanymi napadami występują też zaburzenia lękowe o bliżej sprecyzowanym źródle niepokoju – są to fobie. Ich często występującym przypadkiem są lęki społeczne. Osoba dotknięta tą przypadłością czuje ogromny strach np. przed publicznymi wystąpieniami. W sytuacji, kiedy ma więc zabrać głos na forum, zaczyna odczuwać przerażenie, a jego objawem są zawroty głowy, przyśpieszony oddech, pocenie się, w skrajnych przypadkach nawet konwulsje.

Pomoc

Różnego rodzaju lęki i fobie mogą w znaczący sposób utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie. Wsparcie profesjonalnego psychologa jest w wielu przypadkach nieocenioną pomocą dla osób zmagających się z tymi przypadłościami. Mgr Małgorzata Neumann udziela specjalistycznej pomocy osobom ciepiącym na zaburzenia lękowe. Jest wyspecjalizowanym psychologiem i psychoterapeutą. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Opinia eksperta oraz fachowa terapia to dla wielu osób pierwszy krok na drodze w leczeniu zaburzeń lękowych. Jeśli czują Państwo, że przewlekłe, niekontrolowane i uporczywe stany lękowe utrudniają Państwu codzienne życie, to gabinet psychologa jest miejscem, do którego warto się niezwłocznie zgłosić. Na spotkanie z Mgr Małgorzatą Neumann mogą Państwo umówić się telefonicznie lub poprzez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie pod zakładką „Kontakt”.